חומרי קבלה וקמעות

הקבלה המעשית באה במטרה לחשוף ולגלות את סודות האלוהות והאור על פי האמונה היהודית.

שורשי הקבלה המעשית התגלו בסביבות המאה ה13, ומשם התפתח התחום לקבוצות קטנות של מיסטיקנים יהודיים שעוסקים בחקר האלוהות ובסגולות ייחודיות של הקבלה.

מאז ועד היום תחום הקבלה המעשית נפתח לעיני כל, וכיום עוסקים בו אנשים רבים מכל הזרמים ורבדי החברה. קבלה מעשית עוסקת בתחומי מדיטציה יהודית, ראיית הנסתר, קמעות, רפואה, מזל, וברכות, ושמות של מלאכים. קמעות לפי הקבלה רוב הקמעות המוכרים הם למעשה כיתובים קדושים שונים שמטרתם למשוך כוחות על טבעיים וסגולות ייחודיות.

את הכיתובים השונים כותבים על גבי קלף כשר מעור פרה או צבי שנשחטו בשחיטה כשרה. בקמעות מעין אלו נכתבים שמות מלאכים, משפטי חוכמת הנסתר, וכיתובים קבליים אחרים שפועלים כשער אנרגטי המושך את הסגולה הרצויה מעולמות של מעלה.

שימוש נוסף בקמעות ובחומרי קבלה הוא נשיאה של חומרים, תרכובות, צמחים או חפצים שנושאים את הסגולה המבוקשת על פי הקבלה.

את השימוש בחומרים יש לעשות בצורה מושכלת, לפי כללי הקבלה המעשית, ובהתייעצות עם אדם מוסמך, שכן החומרים עלולים לגרום לתוצאה הפוכה אם השימוש בהם נעשה ללא הכבוד הראוי או בצורה שגויה ולא נכונה.

מקור הקמעות

למילה קמע שני מקורות אפשריים. המקור הראשון הוא המילה "קימעא" שפירושה קצת, כמות קטנה. על פי המקורות, שם זה ניתן לקמע בגלל העובדה שהקמעות נושאים כיתוב מועט ביותר שקורא לגיוס הכוחות העל טבעיים והסגולות הרצויות לפי הכיתוב.

המקור השני למילה קמע הוא מהמילה הארמית "קמע" שפירושה קשר. מקור זה מיוחס לצורת השימוש המקובלת בקמעות שהיא נשיאתם על גבי הצוואר כתליון או כשרשרת.

השימוש בקמעות מוזכר עוד בימי התלמוד, באמצעות חריטה או כתיבה של משפטי הסגולה על גבי חפצים, צמחים מקודשים, קלפים כשרים, או לוחות כסף, נחושת וזהב.

סוגי הקמעות

סוג אחד של קמעות שנעשה בו שימוש על פי תורת הקבלה הוא קמעות בענידה.

קמעות שכאלה מכילים תליון ובו כיתוב של מילה או משפט קדוש ממקורות הסוד והנסתר הנושאים את הסגולה המבוקשת.

את התליון ניתן לשאת על הצוואר, מתחת לכרית השינה, בין החפצים האישיים או בארון הבגדים. סוג נוסף של קמעות או צורות גיאומטריות קבליות.

בין הצורות המפורסמות ביותר ניתן למצוא את מגן הדוד, ואת המרכבה, המורכבת משני מגני דוד תלת מימדיים המחוברים יחדיו ויצרים תנועה גיאומטרית מקודשת.

על פי האמונה הקבלית, לקמעות גיאומטריים יכולות חזקות ביותר לנשיאת שלום, אהבה, מזל והצלחה לכל העונד אותם. על פי האמונה, סוד המרכבה הוא סוד הבריאה והיצירה, הוא זה שמאפשר להזרים תנועה אנרגטית מעולמות של מעלה אל עולם החומר, ולהשפיע וליצור בו לפי כוונת הלב והשאיפות של האדם המשתמש בו.

קמעות נוספים שנעשה בהם שימוש הוא איברים של חיות. חלק מהאיברים נושאים בחובם מזל טוב וסגולה להצלחה.

לדוגמא, על פי האמונה, נשיאה של עין ארנבת, או נשל של נחש בין החפצים האישיים של אדם מביאה למציאת חן בקרב האנשים עימם הוא בא במגע.

סוג נוסף של קמעות קבליים וחומרי קבלה הוא תכשיטי קבלה.

תכשיטי הקבלה ידועים בעידן המודרני כשילוב של קדום וחדש. ניתן למצוא תכשיטים מעוצבים ומעוטרים ממתכות ואבנים יקרות, הנושאים על גביהן חריטות קבליות, צורות הנדסיות מרוכבות, או חומרים איכותיים וייחודיים בעלי סגולות פלא. התכשיטים הנפוצים ביותר הם תכשיטי זהב וכסף הנושאים צורות גיאומטריות בעלות סגולות כגון עץ החיים, מגן דוד המעוטר בפסוקי תהילים ועוד.