התאמה זוגית לפי הקבלה

זיווג מוצלח הוא שאיפת ליבו של כל אדם. רצון לממש מערכת יחסים אשר מהותה היא התאמה זוגית הרמונית, פוריה ובריאה היא מכנה משותף לאנשים רבים. במהלך החיים נשאלות שאלות רבות בכל הקשור לתחום זה. כמו מה מעיד על התאמה זוגית טובה? האם אפשר לזמן לחיינו זוגיות? האם יש בחיינו גורמים המשפיעים על התחום הזוגי מבלי שאנו ערים להם? למה אני לא מוצא אהבה?
יחד עם השאלות התחילו לצוץ התשובות.
קבלה בעידן החדש
התשובות לשאלות לבשו צורות מגוונות, והגיעו ממקומות ותחומים שונים. הפסיכולוגים דיברו על חסימות כתוצאה מטראומות בעבר, אחרים דיברו על נשמות תאומות, האסטרולוגים טענו שהכל כתוב בכוכבים ותלוי במפות לידה ותאריכים, מדריכי זוגיות מתעקשים שתמיד אפשר לגשר על הפערים ולהחזיר את האהבה, ואנשי הניו אייג' מדברים על אנרגיות ומחשבות שבוראות מציאות. אבל אחת התורות העתיקות בעולם, תורת הקבלה, משלבת את הכל, ועוטפת בחכמה, תבונה והרבה חומר למחשבה. סודות קבלה, רשימותיה ואנשיה, ממשיכים ומנסים לחקור את תחום ההתאמה הזוגית על ידי למידה והנחיות נומרולוגיות, אמונה, שינוי תפיסתי, טקסים ומורה מומחה המוביל את התהליך.

קודם כל דע את עצמך
תורת קבלה היא כבר לא מילה גסה, ורבים מהאנשים מוצאים בה תשובות לשאלות מהותיות, חופש, מודעות ופתיחות. על פי תורת הקבלה  אחד הסודות לזוגיות מוצלחת הוא קודם כל להכיר את עצמך, לחקור עמוק במהות הנפש, ללמוד להקשיב ללב, לחיות מתוך איזון וכוונות טובות, לבקש להיות טוב יותר עבור הסביבה ועבור עצמך. על פי הקבלה מדובר בתהליך של השלמה של האדם עם עצמו, קבלה עצמית, אחדות ושלמות של האחד לפני שהוא מתחבר עם נשמה אחרת. הרעיון מאחורי זה למעשה מתאר הליכה לתוך זוגיות ממקום שהוא כבר מאוזן, הרמוני ושלם, מקום נקי ושקט, וכך הסיכוי שתהיה התאמה זוגית על בסיס מניעים טהורים הרבה יותר גבוהים.

אהבת הזולת ונתינה
באותו נושא, ממשיכה הקבלה ומדברת על יכולת התעלות, נתינה והכלה, אהבת הזולת ונתינה מתוך רגש לב. על פי תורות קבלה, כשאדם רווק או זוג, נתקל בקשיים, בויכוחים, אי הסכמה, כעס, קנאה עלבון- גדולתו תהיה להתעלות מעל רגשות שליליים אלה, ולהמשיך לשפוע אהבה, לתת עוד, דווקא כשהכי קשה, כשהכי כועסים או רוצים להסתגר ורק להתרחק מבן/בת הזוג. צעד זה יביא למעשה ליציאה מתוך ה'עצמי', לראייה רחבה יותר של הדברים, פתאום הריב של מקודם לא ייראה כל כך חשוב, הכעס יתפוגג, והעלבון יהפך לצחוק מבלי ששמנו לב. לפי תורות קבלה, התאמה זוגית מוצלחת היא בין היתר, יכולתם של בני הזוג להיות בנתינה, לגבור על הרגשות השליליים ולרצות להסתכל על הדברים מגבוה, מנקודת מבט המאפשרת חזרה לפרופורציות, והזכרות בעיקר ולא בתפל.

אהבה טהורה ולא אגואיסטית
אהבה בזוגיות היא מילה שאנו שומעים הרבה, בספרות, בתקשורות, בשירה ובמערכות יחסים.
אבל על פי תורת הקבלה, הגדרת האהבה בזוגיות כפי שאנו מכירים אותה, למעשה מחביאה בעומקה סוד גדול, ומתחלקת לשני חלקים עיקריים ושונים במהותם.
קיימת אהבה המונעת מתוך אגו, מתוך רצון לספק את העצמי הפרטי, וקיימת אהבה טהורה המתחוללת מעצם היותה לא מותנית בדבר. התאמה זוגית על פי פירוש זה, תיפול ותצמח בדיוק על הבסיס הזה.
כל זוג וכל אדם צריך לשאול את עצמו האם הוא אוהב את האדם שאיתו, או האם הוא אוהב את איך שהאדם הזה גורם לו,לעצמו להרגיש? האם האהבה שלנו מותנית במעשים? בהתנהגויות? במתנות חומריות? על פי קבלה והידע העתיק החבוי בתוכה, אהבה המבוססת על אגו, מניע אישי ורצון לסיפוקים רגעיים לא תשרוד, וגם אם כן תהיה זאת זוגיות מתישה, מתסכלת ומלאה בכעס וכאב. לעומת זאת, התאמה זוגית שנוצרה על ידי חיבור טהור ונקי לזולת, כלומר מערכת יחסים ששני בני הזוג נמצאים במצב של נתינה, ללא צורך או דרישה לקבל בתמורה, אוהבים אחד את השני מעצם מהותם, ללא קשר למעשים, למתנות או למראה חיצוני, תהיה זאת זוגיות בריאה וחזקה המבוססת על ערכים של שלום, הרמוניה ואחווה.

מחלה מדבקת
אך התאמה זוגית על פי קבלה ותורת הנסתר, הוא תחום רחב, המתפרש ונוגע בנושאים רבים. מומחי קבלה מזהים תופעה נוספת שמפריעה לזוגיות בריאה ויוצרת קרעים וקצרים בתקשורת.
תופעה זו היא תופעת ההידבקות. אדם הולך בעולם ונמצא במצב של ספיגה, הוא שומע קולות, שיחות, מוסיקה, הוא רואה אנשים, מקומות, מעשים, מריח ריחות וניחוחות, טועם, אוכל, שותה ובקיצור חווה את החיים בעזרת חושיו. אבל קיים עוד רובד שהאדם כיום איננו מסוגל לחוות בעזרת חושיו הממשיים, אבל הוא בהחלט מסוגל לחוש בו. זהו הרובד האנרגטי, שמתפרט ולובש צורות שיתאימו לקליטה של האנשים. למשל, אם אדם נפגש עם חברו, והחבר לא שמח בזוגיות שלו, מתוסכל ולא מפסיק לדבר רעות על יחסיו ועל זוגתו; לדבר תהיה השפעה, אפילו בלתי מודעת על האדם הראשון, שספג את האנרגייה של חברו, והיה במצב של קליטה בכל הרבדים. אותו אדם עלול להגיע לביתו כשהוא נושא עימו את אותה אנרגייה שספג מהחבר המתוסכל, ולהכניס אותה לביתו שלו, ללא כל סיבה.
מתוך כך, אנו למדים שיש להיות מודעים לסביבה שאנו נמצאים בה, להבין שאנו נעים במציאות שמשפיעה עלינו, ולהשתדל "להידבק" רק בדברים החיוביים.

רק אהבה מביאה אהבה
לסיכום, על פי תורות קבלה, התאמה זוגית מוצלחת וחיי נישואין הם תהליך רוחני, שנועד לחבר בין שתי נשמות, לחיבור נצחי, אחדות, שיתוף והרמוניה. הסוד הוא בלזכור לאהוב תמיד, להתעלות ולגבור ברצון משותף על הקשיים, ובכך לבנות זוגיות בריאה, עמוקה ומאושרת.